Stres Yönetimi

 Stres günümüz insanının en büyük problemlerinden birisi olarak karşımıza sıklıkla çıkmaktadır. Ancak bir çoğumuzun kaçırdığı şey ise stres tüm insanlarda vardır ve var olmaya da devam edecektir. Önemli olan bizler stresi insan olmanın doğal sonucu olarak görmeliyiz. Her insan nasıl yemek yer su içer ve dinlenirse aynı şekilde stresle de karşı karşıya kalır. Bizler stresimizi önemser ve sanki yalnızca biz stres sahibiymişiz gibi davranırsak hayatımız bir çileye dönüşür.

Unutmayın insan var olduğundan itibaren stres de var olmuştur. İlk insanları düşünün; onlar da karınları acıktığında bir şeyler yemek ihtiyacı duyup avlanmaya ve yiyecek toplamaya mecburdu. Av sırasında karşılaşılabilecek tehlikeler, hayatta kalıp kalamayacağının korkusunu yaşayan o insan da belki de bizdeki stresin çok daha büyüğünü yaşıyordu. Ancak yaşadığı bu stres ona avın nasıl yapılması gerektiğini öğrenmeye itti. Yaşadığı tecrübelerden ders almayı hangi hayvanın nasıl avlanabileceğini öğretti. Yani yaşadığı stres onun itici gücü oldu ve bu stresle baş etmeyi av yapmayı öğrenerek başardı.

Günümüzde bizlerin yaşadığı stres de çok farklı değil aslında. Düşünün ki bir öğrenci sınava hazırlanırken sınavla alakalı bir çok farklı stres yaşar.

Sınavda sorular çok zor olursa ne yaparım.”

Cevap kağıdında kaydırma yaparsam ne olacak.”

Üniversiteye yerleşemezsem nasıl bir hayatım olur ?”

Tüm bunlar hayatımızın belirli döneminde yaşadığımız veya yaşayacağımız stresler değil mi ? Eğer stressiz bir hayat arzu ediyorsanız maalesef öyle bir ihtimal söz konusu değil. İnsan hayatının her döneminde birbirinden farklı streslerle mücadele eder. Bizleri biz yapan da budur zaten. Stressiz bir yaşam mümkün olsaydı emin olun hayatınızın hiç bir güzel tarafı kalmazdı. Arkanıza yaslanın ve hayal edin. Hiçbir şey için stres yapmıyorsunuz. Stres yapabileceğiniz hiç bir durumla karşı karşıya gelmiyorsunuz. Hayal edebildiniz mi ? Büyük ihtimal ya hayal edememişsiniz ya da hayal ettiğiniz şey keyifli bir tatilden öteye gidememiştir. Ancak yaşadığımız dünyada sürekli bir tatil mümkün olmadığı gibi ki olsaydı da bu sefer farklı stresler çıkacaktı karşımıza, stressiz yaşamak da mümkün değildir. Stres yapmamış olsaydık üniversite sınavına yeterince çalışabilir miydik ? Stres yapmamış olsaydık karşımıza çıkan zorlukları nasıl yenebileceğimizi düşünüp, kafa yorup çözümü için çabalar mıydık ?

Unutmayın stresiniz olmasaydı siz de olmazdınız. Belki de en baştan ilk insanlar stres yapmasaydı av yapmayı öğrenmeye gerek duymayacak, çıktıkları her avda yaşamlarını yitirecekler ve insan nesli bugüne gelmeyecekti.

Stresinizden kurtulmayı bırakın onu nasıl kullanmanız gerektiğini düşünün ve buna göre yaşayın. Hayatınız için ne kadar değerli bir güç olduğunu farkedeceksiniz.