Boşanma Kararı ve Aile

 Boşanma kararı almadan önce çiftler mutlaka uzman kişiler tarafından değerlendirilmelidirler.  Günümüzde yaşanan boşanmaların çok büyük bir kısmı aslında boşanmayı gerektirmeyecek sebepler dolayısıyla gerçekleşmektedir. Bir çok yuva aslında çok önemli görünen ancak çözümü var olan sorunlar yüzünden dağılmaktadır. Boşanmayı düşünmeden önce bir aile danışmanı veya uzman bir evlilik terapistine gitmeli ve problemlerin çözümlerini aramalıdır.

Boşanmak tabiki de gerçekten gerekiyorsa normal bir olaydır. Ancak boşanmanın gerektiği kanısı yanlızca çiftlerin kararına bırakılamayacak kadar önemli bir konudur. Çünkü boşanacak çiftlerin çocukları ile ilgili yaşayacakları süreç kendi başlarına yönetebilecekleri bir olgu değildir. Çocuğun durumu ile ilgili pek çok sorun da beraberinde gelir. Üstelik yalnızca boşanma sürecinde değil boşandıktan sonra da ömür boyu sürecek bir çocuk paydasında ilişkileri devam edecektir.

Bundan dolayı boşanma kararı tüm boyutları ile uzman bir kişi eşliğinde ortaklaşa verilmesi gereken bir karardır. Uzman tarafından çocuk ile ilgili tavsiyeler ve önlemler mutlaka yerine getirilmeli ve bir ömür boyu çocuk için birlikte hareket edilmelidir.