Panik Atak

 Panik atak, aniden gelişen bir hastalıktır. Panik halinde çok şiddetli duygular yaşarlar. Zaman zaman birçok kişinin maruz kaldığı bir durum olan panik atak yaşamı olumsuz etkilemekle kalmaz, aynı zamanda çok ciddi fiziksel problemlere yol açar. Panik atağı olan kişi, evden çıkamaz hale gelebilir, atak gelecek korkusuyla sürekli bir korku halinde yaşar. Panik atağı olan kişi yardım almanın zor olacağı yerlere girmekten kaçınabilir, yalnız kalamaz, hep yanında birilerinin olmasını ister.

Kalp çarpıntıları, nefessiz kalma, uyuşma, karıncalanma, titreme, ter boşalması hissi ile karşı karşıya kalır. Çevrelerindeki insanlarda o sırada çok ciddi bir hastalık geçiriyor olma kaygısı oluşur. Çünkü yoğun paniğin etkisi altındadırlar ve dışardan bakıldığında kalp krizi geçirmekte olan insanlardan farkları yoktur.

Panik atağı olan insanlar zaman zaman bazı yanlış teşhis sonucu yanlış tedavilere de maruz kalabiliyorlar. O nedenle yukarıda saydığımız belirtileri gösteren kişilerin en kısa zamanda bir uzmandan yardım almaları yerinde olur.