CAT Testi

CAT testi adıyla bilinen Çocuk Algı Testi, 1949 yılında Leopold Bellak ve Sonya Sorel Bellak tarafından geliştirilmiştir. En son güncellenmesi 1993 yılında gerçekleştirilen test, 3 ila 10 yaş arasındaki çocuklara uygulanır. Test, çocukların kişilik dinamiklerini ve anne babaları ile kurdukları ilişkileri analiz eder. Hem çocuk hem de anne babalara büyük faydalar sağlayan test aynı zamanda, çocukların varsa kardeşleri ile olan ilişkilerini, tuvalet eğitimlerini ve inatçı tutumlarını da ölçer.

Testte insana benzer davranışlar gösteren farklı durumlarda bulunan 10 adet hayvan resmi kullanılır. Çocuğa gerekli açıklamalar yapıldıktan sonra resimlerdeki hikayeleri anlatmaları istenir. Çocuk hikayeleri anlatırken, beslenme problemleri, agresyonu, yetişkinler arasında kendini nasıl algıladığı, gruplar, okul ve evde gösterdiği tepkilerin nedenleri hakkında birçok bilgiyi de verir. Testin süresi yoktur ancak genellikle 20-30 dakika süresinde son bulur.

CAT testi, bireye yönelik bir testtir. Testi uygulayan kişi her seferinde tek bir çocuk ile görüşür. Test gruplar halinde uygulanamaz. C.A.T testi uygulayanların bu test hakkındaki sertifikayı alması gerekmektedir. Çocuklarınızın kişilik dinamiklerini keşfetmek ve var olan problemlerinin sebeplerini öğrenmek için profesyonel CAT testi uygulaması için Psikon Terapi’ye başvurabilirsiniz.