Rorschach Testi

Rorschach Testi, İsviçreli psikiyatr Hermann Rorschach’ın bilimsel çalışmalarından yola çıkarak oluşturulmuş bir testtir. Bu test, Freud’un dinamik formulasyonuna dayanan projektif bir testtir ve uygulanan kişiye uyarıcı olarak mürekkep lekeleri gösterilir. Test yapılan kişinin verdiği kişisel ve nesnel tepkiler, testi uygulayan profesyonel tarafından incelenir ve analiz edilir.

Testte 10 adet, 20x26 santim büyüklüğüne sahip, simetrik mürekkep damlalarının basılı olduğu kart kullanılır. Test bireysel olarak uygulanır ve grup halinde uygulanması uygun değildir. Testte zaman kısıtlaması olmaz. Test yapan kişi ve uygulanan kişi sessiz ve sakin bir ortamda, dış uyarıcılardan uzak olur. 7 yaşından 70 yaşına dek herkese uygulanılabilen Rorschach testi, uygulanan kişinin psikopatolojilerini daha iyi belirlemeyi sağlar.

Mürekkep lekesi testi popüler kültürde en çok rastlanan psikolojik testlerden biridir. Yazılı basın ve internet sitelerinde sıkça karşınıza çıkabilir. Psikon Terapi, Rorschach Testi konusunda uzmanlaşmış profesyonelleri ile bu teste duyduğunuz ihtiyacınızda size yardım edebilir.