MMPI Kişilik Testi

MMPI kişilik testi, ilk olarak 1939 yılında yapılmış ve bir çok kişi tarafından uygulanmaya başlanmıştır. Yapılan bu psikolojik testi bilim adamları uzun yıllar süren çalışmalarla bugünki haline getirmişlerdir. ABD’de Minesota Üniversitesi tarafından oluşturulan ve 566 adet soruları ile mmpı testi halen dünyanın bir çok ülkesinde uygulanmaktadır. MMPI kişilik testi ve değerlendirme kitabı orijinalinden Türkçe’ye çevrildikten sonra Türkiye uyarlaması yapılmış, kişilik testinin güvenilirlik ve geçerlilik çalışması yapılarak ülkemizde de uygulanmaya başlanmıştır. MMPI testi, uygulanan bireyin kişilik özelliklerini objektif ve bilimsel kriterler kullanarak anlaşılabilmesini sağlar.

Yapılan araştırmalara göre kişilik özelliklerinizi ve psikolojik sorununuzun olup olmadığını anlamanın en kolay ve objektif yollarından biri mmpi kişilik testi uygulamak. Bu test kişilik özelliklerini belirlemede kullanılan kişilik envanteri ve kişilik analiz testi olarak geliştirilmiş bir psikoloji testi olma özelliğine sahiptir. Kişilik test soruları ABD de geliştirilmiş ve mmpi test olarak Türkiye'ye profesörler tarafından uyarlanmıştır. Kişilik bozukluğu testi veya kişilik envanter testi olarak da bilinmektedir. mmpı test olarak güvenilir bir kişilik ve karakter testidir ve yine online olarak da uygulanabilmektedir. Kendinizi objektif ve derinlemesine tanımanızı sağlar. Psikolojik sorununuzun olup olmadığını tespit eder. İşverenseniz işe en uygun personeli en güvenilir şekilde seçmenize olanak tanır. Evli ya da evlenmeyi düşünüyorsanız eşinizle evlilik uyumunuzu ölçer.

İnternet ortamında yer alan ve hiçbir bilimselliği olmayan kişilik testi adındaki basit testlerle kıyaslanamaycak kadar bilimsel ve objektiftir. Hatta bu alanda kişiliği tespitte kullanılacak en güvenilir geçerli kişilik testi olma özellliğine sahiptir diyebiliriz. Bu kapsamda ve güvenirlilik düzeyinde ülkemizde uygulanan başka bir kişilik testi yoktur. MMPİ testi yalnızca Uzman Klinik Psikologlar tarafından uygulanıp yorumlandığında bir anlam kazanır.


Bize Yazın

Adınız Soyadınız
İletişim Numaranız
Mesajınız