Cinsel İsteksizlik

 İnsanlarda cinsel isteksizlik problemi zaman içerisinde büyüyerek tüm hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden erken dönemde tedavi edilmesi önerilmektedir. Bütün cinsel işlev hastalıkları gibi cinsel isteksizlik de tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Bu konuda uzman olan kişi ile hastanın arasındaki güven tedavinin daha kısa zamanda yanıt vermesinde önemli rol oynar.

Kişi uzmana tamamı ile güvenmeli ve tüm sıkıntısını olduğu gibi anlatmalıdır. Ancak bu şekilde güzel sonuçlar elde etmek mümkündür. Uzmanın hastayı anlaması ve iyi bir tedavi uygulaması için cinsel öyküsünü bütünüyle bilmesi gereklidir. Daha sonra sorunu ortaya çıkaran sebepler taranır ve bu konuda çözüm üretilir.

Cinsel terapiler sırasında kişinin yanlış ve eksik cinsellik algılarının yeniden yapılandırılmasını sağlayan bilişsel cinsel terapi önemli yer tutmaktadır. Bununla birlikte çiftlerin bu sorunu aşmalarına yönelik verilecek ev ödevleri ve egzersiz çalışmaları, terapinin davranışsal cinsel terapi ayağını oluşturmaktadır.