Sınav Kaygısı Terapisi

Sınav kaygısı hemen hemen hepimizin yaşadığı olağan bir durumdur. Çocuklarımızın yaşadığı bu sıkıntılarda onların yanında olmak ve onları daha çok strese sokacak, kaygılarını arttıracak söz ve davranışlardan kaçınılması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki girecekleri sınav hayatlarında ilk ve son sınavları değildir. Hayatları boyunca bir çok sınava girecek ve bir çok şey için mücadele etmeleri gerekecektir.

Bu mücadelelerinde anne babalar onların yanında olmalı ve sonuç ne olursa olsun yanlarında olacaklarını göstermeleri gerekmektedir. Çocuklarının bu kaygılarını en aza indirmelerine fayda sağlayacak telkinlerde bulunmaları çok önemli ancak yeterli değildir. Söylediklerimizi davranışlarımıza yansıtmalı ve bunu onlara göstermeliyiz.

Sınav kaygısını yenmenin en büyük yolu anne babaların çocuklarına gösterdiği sevgiyi hissetmeleridir. Elbette ki sınavlarında başarılı olmaları için çalışmak zorundalar ancak her fırsatta yeterince çalışmadığını ima etmek, arkadaşlarıyla geçirdiği bir kaç saati başlarına kalkmak onların kendilerini suçlu,başarısız ve sorumsuz hissetmelerine neden olur. Bunları yaptıktan sonra sizlerin söyleyeceği telkinlerin hiç bir anlamı kalmaz.