Boşanma Sürecinde Çocuk

Çiftlerin boşanması da tıpkı evlilik gibi normal karşılanması gereken bir durumdur. İnsanlar hayatlarının belirli dönemlerinde başka bir insanla yaşamlarını birleştirirler. Ancak bu ortak yaşam her zaman istenildiği veya hayal edildiği gibi gitmeyebilir. Zaten tüm hayal edilenlerin gerçekleştiği gibi bir durum evlilikte kolay rastlanabilecek bir şey değildir. İnsanlar tümüyle kendi isteklerini dayatmaya kalktıklarında evlilik ve birlikte yaşama durumu ciddi zararlar alır. Çünkü evlilik tek bir kişinin istek ve arzularından arınmış, karı ve kocanın ortak istekleri doğrultusunda devam edegelen bir süreçtir. Artık çiftler iki kişilik düşünür, iki kişilik ister ve birbirleri için yaşarlar.

Ancak bu süreç her zaman istenildiği gibi gitmeyebilir. İnsanlar birbirleri ile anlaşamayabilir, birbirlerinden çok farklı şeyler bekliyorlar olabilir. Bu durumda resmiyette evlilik olan şey gerçekte işkenceye dönüşmeye başlar. Çiftler karşılıklı hiç bir şey paylaşamadığında ve birbirlerine olan saygı ve sevgilerini yitirdiklerinde evlilik de biter.

Çocuk sahibi yetişkinler için ise durum çok daha farklıdır. Çocukların velayeti, çocuğa nasıl söylenileceği, çocuğun psikolojisi düşünüldüğünde bu hiç de kolay bir durum değildir. Ancak bu durumla yüzleşmek gerekiyorsa ve evliliğin devam etmesi gibi bir ihtimal kalmamışsa bu durumda yapılacak olan şey bellidir.

Çocuğun geleceği, psikolojisi, yaşayacağı süreç düşünüldüğünde bu oldukça hayati öneme sahip bir konudur. Mutlaka uzmanlardan yardım alınmalı gerekirse uzman kontrolünde çocuğa açıklanmalıdır. Yalnızca açıklamakla yetinmeyerek boşanma sonrası için de uzman desteği kesilmemeli ve çocuğun bu süreci olabildiğince kolay atlatması için çaba gösterilmelidir.

Eşler çocuk sahibi olduktan sonra boşansalar bile artık hayatları çocuk paydasında kesişmek zorundadır. Çocukları için hiç bir zaman irtibatı koparmamaları ve sürekli karşılıklı fikir alışverişinde bulunmaları son derece önemlidir. Çocuğun kendini boşanmış ailenin çocuğu olarak hissitmemesi için ellerinden geldiğince çaba sarfetmeleri gerekmektedir.