Aile İçi Şiddet

 Aile içi şiddet, birbirlerini iyi tanıyan, aile kurumunda birleşmiş yetişkinlerin arasında yaşanan şiddettir. Aile içi şiddet, kendisini çok farklı şekillerde gösterir. Bağırmak, hakaret etmek, ev içine kilitlemek, dövmek, hor görmek, tehdit etmek, korkutmak vb. Tümü aile içi şiddetin türleridir. Bu şiddetin çocukların gözü önünde yaşanması çocuklarda bir korkuya yol açacaktır. İleri zamanda psikolojik sorunlara da kapı aralar. Bundan dolayı aile kurarken önemli bir karar verildiğinin bilincinde olarak hareket etmeyi unutmamak ve aile düzenini bozacak davranışlardan uzak durmak çok önemlidir.

Aile içi şiddet vakalarının bir çoğu çok ciddi adli sonuçlar doğurmakta ve bir çok insanın hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Tüm bu olumsuzlukların önüne geçebilmek adına toplum ortak hareket etmeli ve emniyet güçlerinden yardım istenmelidir.

Aile içi şiddet uygulayanlar günümüzde ciddi cezalar almakta ve bu şiddetin önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Ancak tamamı ile ortadan kalkması için tüm toplumun duyarlı hareket etmesi şarttır.