Benton Görsel Bellek Testi

Benton Görsel Bellek Testi, Arthur Benton tarafından 1946 yılında geliştirilmiştir. Bugün 5. Versiyonu kullanılan testte ana amaç kişilerin görsel ve mekânsal belleğini ölçmektir. Benton Görsel Bellek testi bir performans testidir.

Desen ve Seçme başlıklı 2 form ve 10 farklı tasarım ile gerçekleştirilen testte, kişiden 5 ya da 10 saniye baktığı figürü yeniden çizmesi, şekle bakarken çizmesi, şekle baktıktan sonra 15 saniye bekleyerek yeninden çizmesi ve bir şekle 10 saniye baktıktan sonra kendisine gösterilen şekiller arasından biraz önce gördüğü şekli tanıması beklenir. Böylece kişinin belleğini anlık ve gecikmeli olarak değerlendirmek mümkün olur. Ayrıca görsel belleğin, görsel algılama ve motor yeteneğinden ayırt edilmesini sağlar.

8 yaş üzeri herkese uygulanabilir. Test uygulama süresi yaklaşık 5 dakikadır. Yetişkinlere ve çocuklara uygulama ve değerlendirme farklıdır. Testi yapan ve analiz eden kişinin bu alanda eğitim almış olması gerekir. Psikon Terapi, Benton Görsel Bellek Testi konusunda eğitim almış profesyonelleri ile size yardımcı olabilir.