Obsesif Kompulsif ( Takıntı ) Bozukluk

 Birçok insan zaman zaman çeşitli konularda evham, endişe ve takıntılara kapılabilir. Ancak çoğu kez günlük yaşam içinde ortaya çıkan bu duygular ile baş edebilir ve sorunlarımızı yaşamımızı etkileme noktasına varmadan çözüme ulaştırabiliriz.

Takıntılı düşüncelerin günlük yaşamımızı etkileyecek, günlük aktivitelerimizi kısıtlayacak düzeye gelmesi durumunda takıntı adı verilen bir ruhsal hastalık akla gelmektedir. Bu hastalık insanın endişeye düşmesine sebep olur. Insanların bir çok takıntıları vardır.

Bunlar; simetri, temizlik, kendine ya da başkasına zarar verme kanısı, kapıyı kilitleyip kilitlemediği ya da ütünün fişini çekip çekmediği konusunda şüphelenmelerdir. Bunlar hepimizde vardır ancak takıntı hastası olan birisi sürekli bunları düşünür ve kendini rahatsız hisseder.

Bu nedenle hayatları normal insanlara oldukça garip gelmektedir. Sosyal çevrelerinde farklı bakışlara maruz kalırlar ancak takıntısı olan şeye karşı koyamadıkları için rahatsız olurlar. Bundan dolayı takıntı problemi kesinlikle çözülmesi gereken bir problemdir. Mutlaka bir uzmandan yardım alınması gerekir.